Kdy nás státní dluh spolkne?

4. 01. 2014 21:16:44
Rád bych se v tomto článku věnoval oblasti, o které se málo hovoří, a to jsou splátky jistiny státního dluhu. Platíme za své dluhy? Případně kolik?

Jak známo, státní dluh dosáhl na konci roku 2013 přibližné výše 1,75 bilionu Kč a představuje tak 45% ročního HDP. Veřejný dluh, který zahrnuje i hospodaření obcí a vyšších územně správních celků je ještě o 100 mld. Kč vyšší.

První složka splátek státního dluhu, o které se hovoří, jsou úrokové náklady. Tyto náklady v současné době dosahují výše 57,9 mld. Kč. Uvážíme-li, že schválený deficit státního rozpočtu na rok 2014 je ve výši 112 mld. Kč, tak úroky z dluhu vlastně činní cca 50% tohoto schváleného deficitu.

Pokles úrokových nákladů v roce 2010, jak je vidět z grafu, byl realizován díky refinancování dluhu za příznivých úrokových sazeb, které Česká republika na trhu získala, a to díky své důvěryhodnosti dluh splácet. Nicméně, s růstem absolutní výše dluhu rostou i tyto úrokové náklady.

urokove-naklady-statniho-dluhu.png

Druhou částí splátek státního dluhu, která se však málo prezentuje, jsou splátky samotné jistiny dluhu. Aby bylo možné pokrýt deficitní hospodaření, je potřeba si každý rok půjčit a vydat cenné papíry (státní dluhopisy, pokladniční poukázky apod.) s různou délkou splatnosti. Tyto pak investorům z řad bank, investičních a penzijních fondů a v poslední době i soukromých osob prodat. Jen když se všechny emise dluhopisů podaří vyprodat, je deficit financován. Prodává se jak tuzemským, tak zahraničním investorům (domácí a zahraniční dluh).

Pochopitelně každá půjčka, emise dluhopisů a pokladničních poukázek má svoji splatnost a musí být státem uhrazena. Průměrná splatnost státního dluhu se v roce 1997 pohybovala v délce 2,3 let (55% dluhu splaceno během 1 roku), na konci vlád ČSSD v roce 2006 činila splatnost v průměru 6,2 let a nyní se pohybuje na úrovni 5,6 let.

Splatné jistiny dluhu „hradíme“ tak, že si opět peníze půjčíme – tím nedochází ke splácení dluhu, ale tlačíme jej před sebou jako kouli, která stále bobtná. V roce 2012 činilo jen samotné refinancování dluhu 380 mld. Kč, za rok 2013 doposud nepotvrzená data naznačují, že by se mělo jednat o částku cca 427 mld. Kč.

Statni_dluh-rocni_refinancovani.png

K těmto částkám ale musíme připočíst i úhradu deficitu vzniklého v daném roce, neboť stát stále utrácí více než vybere na daních. Roční půjčky na úhradu státního dluhu tak za rok 2012 činily neuvěřitelných 552,9 mld. Kč.

Každý rok tedy musíme uplatnit dluhopisy za více než 550 mld. Kč, a tato částka neustále roste. Objem peněz, které mají banky a fondy na nákup cenných papírů k dispozici, je omezený. Většina států má deficitní hospodaření. Každý stát tedy hledá investory, kterým svůj dluh prodá.

Je nesmírně důležité, aby stát snižoval zadlužení, nebo alespoň snižoval dynamiku zadlužení tak, jak o to usilovala vláda Petra Nečase (i když bych preferoval zásah do mandatorních a quasi-mandatorních výdajů). Ratingové agentury hodnotí schopnost splácet závazky jednotlivých států. Jestliže by došlo ke snížení ratingového hodnocení schopnosti splácet naše závazky, budeme v komparativní nevýhodě vůči ostatním státům, bude složitější prodat dluhopisy, a abychom přilákali investory, stoupne úroková sazba. Pochopitelně se tato nová vyšší sazba bude týkat celé částky, kterou v daném roce potřebujeme na úhradu dluhu (nyní více než 550 mld. Kč), významně stoupne absolutní výše placených úroků (nyní 57,9mld. Kč), zhorší se roční deficit, sníží se schopnost splácet a jsme velmi rychle ve spirále, která může skončit státním bankrotem a nuceným drastickým osekáním výdajů.

Nově schválený státní rozpočet na rok 2014, který počítá se skokovým růstem deficitu na 112 mld. Kč (nárůst výdajů oproti roku 2013 o 30,5 mld. Kč!!), naději na šetření nedává. Konec konců bývalý ministr financí, který stojí za neufinancovatelným nárůstem mandatorních výdajů, bude premiérem, a budoucí ministr financí návrh státního rozpočtu ani nečetl, protože „to má moc stránek“. Tak se obávám se, že zvítězí přístup někdejšího premiéra a pravděpodobného šéfa poradců nového premiéra, který po socialisticku prohlásil, že „Zdroje budou“. Budou, ale bohužel jen dočasně. Jednou naše závazky budeme muset splatit. A bude to sakra bolet.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vojtěch Kos | sobota 4.1.2014 21:16 | karma článku: 27.97 | přečteno: 1610x

Další články blogera

Vojtěch Kos

Levná nafta jen pro někoho

Všichni, kdo jezdíme autem, známe ten pocit. Snad při každém tankování si v duchu stěžujeme, že by benzín nebo nafta mohla být levnější. A není se čemu divit, vždyť stát si z výsledné ceny vezme více než 62 procent.

8.11.2016 v 15:15 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 2553 | Diskuse

Vojtěch Kos

Zatlouká Francie poslední hřebíčky do rakve EU?

Když jsme před lety vstupovali do EU, snili jsme, a bylo nám to i slibováno, že budeme moci volně cestovat, pracovat a studovat po celé Evropě. Vždyť přece na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu je celá Unie postavena.

14.10.2016 v 9:00 | Karma článku: 40.01 | Přečteno: 2105 | Diskuse

Vojtěch Kos

Minimální euromzda - další šílenost z Bruselu

Nepoučí se a nepoučí. Mnozí sice doufali, že Brexit bude tím, co přinutí Evropskou unii zamyslet se nad svým fungováním a pokusí se o reformu, ale opak je pravdou.

8.8.2016 v 9:15 | Karma článku: 38.50 | Přečteno: 4594 | Diskuse

Vojtěch Kos

Každý rok do Thermalu zadarmo

Ceny za letošní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary jsou již rozdané. Oproti minulým ročníkům nyní byla přiřčena ještě jedna cena, a to přímo hotelu Thermal, kde se každoročně tato kulturní akce koná.

27.7.2016 v 9:55 | Karma článku: 34.83 | Přečteno: 2804 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 387 | Diskuse

Jan Vašek

Vrchol hospodářského cyklu: smrtelné nebezpečí pro dodavatelsko-odběratelské vztahy

Vrchol ekonomického cyklu provázejí vyostřené obchodní spory. Chybí kapacity, nejsou lidi, rostou ceny, komplexita násobí chyby, banální selhání mají nedozírné následky, přepracovaní manažeři reagují nepřiměřeně. Co s tím?

21.4.2019 v 15:29 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 263 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame

Byly doby, kdy média nepsala pravdu. Každý to věděl. Pravda se filtrovala mezi řádky. Totéž v písničkách a v divadelních hrách. Cenzura všude. Autoři museli psát tak, aby divák pochopil, cenzor nikoli. Šílená doba. A je tu zas.

17.4.2019 v 14:26 | Karma článku: 48.78 | Přečteno: 27778 | Diskuse

Lucie Tůmová

Není makléř jako makléř - podle čeho vybrat toho pravého?

Pakliže jste se rozhodli prodat svou nemovitost, čeká vás nelehký úkol. Vybrat realitní kancelář, které prodej svěříte. Ale jak poznat, která je ta pravá? Je lepší velká kancelář, malá rodinná firma nebo dokonce samostatný makléř?

17.4.2019 v 10:28 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 166 | Diskuse

Tomáš Flaška

Paní Venezuelo: Zdanění nefunguje a fungovat nebude

Kdy už si to všichni levičáci světa uvědomí? Ministryně Maláčová to navrhuje pořád dokola. Pořád se experimentuje a pak se všichni diví. Údajně pravicové ANO do toho už spadlo taky.

16.4.2019 v 11:14 | Karma článku: 34.00 | Přečteno: 1230 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1804

Ekonom, podnikatel, místopředseda ODS Praha. Narozen v roce 1972 Praze, kde také s rodinou bydlí. Během svojí profesní kariéry působil v několika společnostech na manažerských pozicích. Nyní soukromě podniká. Členem ODS je od roku 1996, místopředsedou ODS Praha od listopadu 2013. Věnuje se oblasti ekonomie a podnikání.

Najdete na iDNES.cz