Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Kolik Zuckerbergů jsme ztratili?

5. 01. 2016 0:00:00
Ty příběhy zná téměř každý. Technologický gigant Apple vznikl v garáži rodičů Steva Jobse. Facebook založil Mark Zuckerberg ještě na vysoké.

Dnes hodnota těchto značek v součtu přesahuje šest a půl krát výši českého státního rozpočtu. Ani jedna z těchto firem nevznikla díky vládním pobídkám nebo dotacím. Vznikly díky kreativitě mladých lidí, díky jejich vůli a pracovitosti. A především díky tomu, že měli možnost své nadání zužitkovat.

Zuckerberg s Jobsem v Česku

Představme si, že by se zakladatelé těchto značek ocitli v dnešní České republice. Měli by skvělý nápad a chtěli by si založit firmu.

Zápisy do obchodního rejstříku už dneska můžou dělat notáři. To by je stálo přibližně 7000,- Kč. (Chcete-li to přesně, tak jedni moji známí nedávno za tuto službu platili přesně 7684,- Kč.) Dále by zaplatili 2700,- Kč za soudní poplatek a 1000,- Kč za poplatek správní. Takže utratí přibližně 11 000,- Kč, aniž by pořádně začali podnikat.

Co za to? Pár listů papíru, několik kulatých razítek a můžete se kochat tím, že si svoji firmu můžete najít na internetu v obchodním a živnostenském rejstříku. (Ano, byť obsahují podobné informace, jsou tyto rejstříky oddělené. Asi aby jejich správa stála stát více peněz.) Trochu drahá služba, nemyslíte?

Pakárna má jméno DPH

Ale to není všechno. Kluci z našeho příkladu se rozhodnou, že se stanou plátci DPH. Říkají si, že stát by měl mít radost, protože je pro něj výhodné, aby plátců DPH bylo co možná nejvíce. Tato radost se projevuje tím, že v prvním roce podnikání musíte odvádět DPH každý měsíc.

To v praxi, vzhledem k obecně špatné platební morálce, kdy můžete být rádi, když Vám klient zaplatí do 30 dnů, znamená, že DPH odvedete dříve, než peníze dostanete.

A nedej Bože, abyste se s klientem dostali do sporu. To pak peníze odvedené na DPH nemusíte vidět řadu let, což Vaši firmu může položit, protože všichni dobře víme, jak je to s rychlostí českého soudnictví.

A to se vůbec nebavím o vstupních investicích, vysokých odvodech na sociální a zdravotní pojištění, nestabilitě právního prostředí ani o nutných provozních nákladech, protože například účetnictví se samo a bohužel ani zadarmo neudělá.

K čemu to vede?

Výsledkem toho všeho je, že se spousta talentovaných lidí na nějaké vlastní podnikání vykašle. A ti, co se na to nevykašlou, jsou nuceni neúměrnou část času trávit neproduktivním papírováním. Podle Světové banky dneska nad daněmi stráví české firmy v průměru 405 hodin ročně. Například v Polsku je to jenom 271, na Novém Zélandu 152 a v Irsku dokonce jenom 82. Zbytečná administrativa zvyšuje tlak na mzdy, a tím i na ceny zboží a služeb.

Čím více regulace, nařízení, papírování, tím větší snaha zákony obcházet, a vzniká šedá ekonomika. To jsou ty daňové úniky, proti kterým chce současná vláda bojovat. A tady si prosím všimněte, jak se místo na příčinu problémů míří na symptomy. Místo toho, aby se prostředí pro podnikání zjednodušovalo a firmám se ulevilo, hází se na ně další zátěž, a tím se problém dále prohlubuje.

Můžeme se jen ptát, o kolik Zuckerbergů a Jobsů Česko přišlo, jenom proto, že se talentovaní lidé nechali odradit přeregulovaným a komplikovaným prostředím, které náš stát vytváří.

Autor: Vojtěch Kos | úterý 5.1.2016 0:00 | karma článku: 16.70 | přečteno: 440x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

David Wiltsch

Babišův daňový kolotoč aneb Čau Andreji, něco mi vysvětli

Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil a zároveň odvolávám, co jsem neslíbil a slibuji, co jsem odovolal. Zrhuba tak by se dal vystihnout Babišův názorový kolotoč ohledně rušení superhrubé mzdy.

23.11.2020 v 21:07 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 276 | Diskuse

Radek Sárközi

Tento školní rok bude velmi náročný

V tomto článku z konce srpna jsem varoval před chaotickým postupem a improvizací ze strany vlády. Bohužel přišla druhá vlna a s ní opětovné uzavření škol. Pokud budeme opakovat stejné chyby, čeká nás bohužel další lockdown...

23.11.2020 v 18:18 | Karma článku: 7.66 | Přečteno: 249 | Diskuse

Tomáš Flaška

Tak kdo u nás vlastně vládne?

A taky proč. Pro blaho lidu a této země? Nenechte se vysmát. Pro své vlastní ego jsou schopni, čeho asi? Obávám se že všeho.

23.11.2020 v 18:12 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jiří Šedivý

Armáda nesmí být po krizi koronaviru oslabena

Armáda České republiky by neměla z krize vyjít oslabená. Každá hluboká mezinárodní krize přináší napětí a konflikty kdy se překreslují sféry vlivu.

23.11.2020 v 17:15 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 106 | Diskuse

Libor Malý

Vzkaz Donalda Trumpa celému světu

Prezident Spojených států Donald Trump vzkázal skrze svá slova v níže uvedém videu realitu. (viz zdroj)

23.11.2020 v 14:21 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 681 |
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1807

Ekonom, podnikatel, místopředseda ODS Praha. Narozen v roce 1972 Praze, kde také s rodinou bydlí. Během svojí profesní kariéry působil v několika společnostech na manažerských pozicích. Nyní soukromě podniká. Členem ODS je od roku 1996, místopředsedou ODS Praha od listopadu 2013. Věnuje se oblasti ekonomie a podnikání.

Najdete na iDNES.cz