Minimální euromzda - další šílenost z Bruselu

8. 08. 2016 9:15:00
Nepoučí se a nepoučí. Mnozí sice doufali, že Brexit bude tím, co přinutí Evropskou unii zamyslet se nad svým fungováním a pokusí se o reformu, ale opak je pravdou.

Rozruch po britském referendu ještě ani neutichl a Evropská komise přišla s dalším „báječným“ návrhem. Bohužel nejde o řešení uprchlické krize, nebo teroristické hrozby, ale o další zbytečné nařízení, které naprosto nerespektuje rozdílnost ekonomik a suverenitu jednotlivých členských států. Jde o návrh na povinnou minimální mzdu pro zaměstnance, kteří jsou pracovně vysíláni do jiných zemí. V praxi to znamená, že by například čeští zaměstnanci vyslaní do Německa na služební cestu (nebo např. řidiči kamionů) měli brát alespoň německou minimální mzdu, tedy osm a půl eura na hodinu.

Německo-francouzská lobby

Euromzda je dalším klasickým příkladem toho, že malé státy nemají v EU zastání a celé směřování Evropské unie je řízeno především zájmy Německa a Francie. Hlavně Paříž je známá svou agresivní ochranou vlastního trhu. Západní země se zkrátka snaží chránit si svůj vlastní trh před levnými pracovníky z východu, kteří jsou ochotni vykonávat stejnou práci za daleko menší peníze.

Že si velká část firem z východu jednoduše nemůže dovolit platit svým zaměstnancům stejné peníze, jaké by dostávali třeba v Německu, na to už komise nehledí. Vzniklá situace je dalším důkazem, že EU na místo ochrany zájmů nás všech kope jen za největší hráče a nejsilnější lobby.

Minimální mzda poškozuje nejslabší

Špatně je i samotný koncept minimální mzdy. Ve své podstatě je jen dalším příkladem, kdy viditelná ruka státu zasahuje do věcí, které by měly být doménou neviditelné ruky trhu. Na první pohled je to sice hezké opatření. Každý, kdo pracuje, by měl mít adekvátní příjem. Ve svém důsledku ale vede vládou nařízená minimální mzda k vyšší nezaměstnanosti, obzvláště u nízkopříjmových skupin.

Výše mzdy vychází z mnoha specifických faktorů. Musí být dostatečně vysoká, aby za ni lidi chtěli pracovat, ale zároveň musí být podnikatelé a firmy schopni, s ohledem na svoje celkové výdaje a výnosy, ji ufinancovat. Prostě majitel malého pekařství na vesnici si stěží může dovolit zaplatit svému pomocníkovi 30 000 měsíčně, i když by třeba chtěl. Na takou mzdu (a odvody s ní spojené) zkrátka nevydělá.

I když si to odbory a různí socialisté nemyslím, tak cenu práce primárně určuje nabídka a poptávka. Podnikatel poptává pracovní sílu, a je ochoten za ni zaplatit určitou výši mzdy, a pracovník nabízející pracovní sílu, je za tuto mzdu ochoten pracovat. Pokud se jejich představy shodnou, vzniká pracovní smlouva. Z dlouhodobého hlediska tak na trhu práce, bez vnějších zásahů, dochází k rovnováze – to je právě ona zmíněná neviditelná ruka trhu.

Zvýšení nezaměstnanosti

Podnikatel zároveň porovnává nejvýhodnější alternativy, a v některých případech, právě z důvodu vyšších nákladů na zaměstnance, může docházet k substituci lidské práce stroji. Zaměstnat člověka se prostě nemusí vyplatit.

Místo většího blahobytu pro sociálně slabší, si tyto skupiny paradoxně pohorší. Poptávka po tomto druhu pracovní síly klesne a nezaměstnanost se zvýší. Ti, kteří by byli ochotni pracovat za nižší mzdu, se ocitnout na úřadech práce.

V každém případě je potřeba podobné návrhy, které výrazně deformují vnitřní trh a podnikatelské prostředí, odmítnout. A je lhostejno, zda se jedná o "českou" minimální mzdu, nebo podobné diskriminační návrhy přicházející z Bruselu.

Vojtěch Kos

Autor: Vojtěch Kos | pondělí 8.8.2016 9:15 | karma článku: 38.41 | přečteno: 4594x

Další články blogera

Vojtěch Kos

Levná nafta jen pro někoho

Všichni, kdo jezdíme autem, známe ten pocit. Snad při každém tankování si v duchu stěžujeme, že by benzín nebo nafta mohla být levnější. A není se čemu divit, vždyť stát si z výsledné ceny vezme více než 62 procent.

8.11.2016 v 15:15 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 2551 | Diskuse

Vojtěch Kos

Zatlouká Francie poslední hřebíčky do rakve EU?

Když jsme před lety vstupovali do EU, snili jsme, a bylo nám to i slibováno, že budeme moci volně cestovat, pracovat a studovat po celé Evropě. Vždyť přece na volném pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu je celá Unie postavena.

14.10.2016 v 9:00 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 2105 | Diskuse

Vojtěch Kos

Každý rok do Thermalu zadarmo

Ceny za letošní Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary jsou již rozdané. Oproti minulým ročníkům nyní byla přiřčena ještě jedna cena, a to přímo hotelu Thermal, kde se každoročně tato kulturní akce koná.

27.7.2016 v 9:55 | Karma článku: 34.09 | Přečteno: 2802 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Lenka Hoffmannová

Pokračování mého včerejšího blogu

Včera jsem napsala blog o praktikách Hello bank, abych případné další oběti varovala před tím, aby se s touto "bankou" byť jen prstíčkem zapletli. Zde je pokračování o tom, co se od včera odehrálo. Hello bank ze mě dál dělá blbce.

7.12.2018 v 12:48 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 656 | Diskuse

Luboš Smrčka

Brexit v zajetí teorie chaosu a neviditelné ruky trhu

Před pár dny či spíše desítkami hodin byla zveřejněna výzkumná zpráva jedné české banky. Podle té zprávy Brexit hrozí pro Českou republiku ztrátou 55 miliardy nevytvořeného HDP a 40 tisíc pracovních míst. To vyděsí.

7.12.2018 v 10:51 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 315 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Kdybys ses neučil tak dobře, nemusels bejt nezaměstnanej

Jako by to byly dva světy. Na jedné straně v novinách, televizi, na konferencích zaměstnavatelů, znějí jen a jen nářky na to, jak moc zoufale chybí lidé. Nedostává se pracovní síly.

7.12.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.01 | Přečteno: 14865 | Diskuse

Jiří Chvojka

Zaměstnání snů má jméno: finanční arbitr České republiky

Kdo má vlastně dnes zaměstnání snů? Výplata nadprůměrná, odměny velké, odpovědnost žádná, schopnosti nejsou zjevně potřeba. Zeptejte se u finančního arbitra!

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 830 | Diskuse

Lenka Hoffmannová

Hello bank, která myslí na (to, jak co nejvíc oškubat) lidi

V květnu jsem si koupila fotoaparát, a protože byl o 5 tisíc dražší než můj denní výběr na kartě a nechtělo se mi do banky jej zvýšit, vzala jsem si v obchodě půjčku na JEDNU platbu v hodnotě cca 5000 Kč. Splátka proběhla včas.

6.12.2018 v 8:06 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 1231 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1803

Ekonom, podnikatel, místopředseda ODS Praha. Narozen v roce 1972 Praze, kde také s rodinou bydlí. Během svojí profesní kariéry působil v několika společnostech na manažerských pozicích. Nyní soukromě podniká. Členem ODS je od roku 1996, místopředsedou ODS Praha od listopadu 2013. Věnuje se oblasti ekonomie a podnikání.

Najdete na iDNES.cz